top of page

MATERIÁLY

V případě materiálů jsme se rozhodly pracovat s přírodními vlákny. Šijeme z brokátů, hedvábí a vlny. Jsou to krásné přírodní a funkční materiály, které umožňují pohodlný pohyb během celého dne. Látky nakupujeme především lokálně v ČR od malých výrobců a prodejců. V případě, že vás téma materiálů zajímá, tady je tip na náš praktický workshop, který vás krok po kroku provede módní džunglí a tím, jak se v látkách dnes vyznat. 

JAK O PŘÍRODNÍ MATERIÁLY SPRÁVNĚ PEČOVAT?

Image by Crystal de Passillé-Chabot

BAVLNA 

Bavlna je rostlinný materiál, který se získává česáním a dalším zpracováním  bavlněných staplů. Je to savý, poddajný materiál, který nošením ztrácí tvar. I proto je dobré ho kombinovat s pevnějšími materiály například se lnem. Bavlna je dobře odolná vůči vysokým teplotám při praní až 60°C a při žehlení max. 150°C. Dobře snáší napařování a styk s běžnými (ideálně přirodními) pracími prostředky i sušení v sušičce. 

IMG_5903.jpg

LEN

Je přírodní a vzdušný materiál, který se získává ze stonků lnu. Pocitově je o něco chladivější a pevnější než bavlna. Nelepí se tolik na kůži a dobře saje. Snáší praní při teplotách 40-60°C, nevadí mu ždímání, sušení ani žehlení na vysokou teplotu, max. 176°C. Rychle schne a po vyprání nošením krásně změkne, zmačká se a přizpůsobí postavě. Stejně jako bavlna dobře snáší styk s běžnými (ideálně přírodními) pracími prostředky.

Image by Cindy C

HEDVÁBÍ 

Je delikátní materiál z kokonu bource morušového. V létě chladí, v zimě hřeje. V hedvábí se nedrží bakterie. Pokud není špinavé, stačí ho pouze vyvětrat. Jinak perte ručně ve vlažné vodě (cca 20-30 °C) se speciálním pracím prostředkem určeným na hedvábí. Hedvábí se nesmí ždímat asi sušit, ideální je vymačkat ho mezi dvěma suchými ručníky a nechat na plocho uschnout. Žehlit pouze na nízkou teplotu max. 110°C a bez napařování. 

wool-3261353_1920_edited_edited.jpg

VLNA

Jedná se o živočišný materiál ze srsti zvířat, Velkou výhodou vlny je její vysoká hřejivost a samočistící schopnost, které má díky lanolínu. Živočišný tuk, který obaluje každý vlas a zabraňuje usazení bakterií a nečistot. Perte ručně ve vlažné vodě (cca 20-30 °C) se speciálním pracím prostředkem určeným na vlnu. Při sušení je ideální oděv nechat na plocho uschnout. Nesušte v sušičce. Žehlit max. na 110°C nebo přes vrstvu mokrého vyždímaného plátna a suchou látku.

Snímek obrazovky 2022-02-01 v 13.11.48.png

CELULÓZA

Celulóza se nachází ve všech rostlinách na zemi. Nejčastěji se získává ze dřevin a zpracovává se v textilním průmyslu. Látky jako viskóza, acetát, modal, lyocel neboli tencel či cupro jsoucelulózové látky. Perte na jemný program na 30 °C ideálně s přírodním pracím prostředkem. Nesušte v sušičce. Žehlit max. na 110°C a z rubové strany. 

Látky nevystavujte náhlým změnám teplot a světla. Při manipulaci s oděvem dávejte pozor na šperky a

jejich případné zatrhnutí, které může oděv poškodit. 

TIPY NA PRACÍ PROSTŘEDKY

Naše tipy na prací prostředky na jednotlivé materiály a skvrny. 

Prostředky jsou běžně dostupné v drogériích či e-shopech.

Snímek obrazovky 2022-07-17 v 13.35.41.png

Tip jak si provonět skříň a přitom chránit vlnu před moly.

Snímek obrazovky 2022-07-17 v 13.17.34.png
bottom of page